Mitől függ egy ingatlan értéke, és mi befolyásolja?
Bárhogyan is nézzük, egy ingatlan mindenképpen értéket képvisel, ha nem is mindegyik ugyanakkora mértékben.
De még mindig érvényes, hogy egy ház vagy lakás az egyik leginkább értékálló, sőt, sok esetben értéknövelő befektetés.
És ha az emberi oldalát nézzük a dolognak: a legtöbbek számára az ingatlanvagyon jelenti életük főművét; mindazt, amiért keményen megdolgoztak.
Azonban amikor eladásra kerül a sor, óhatatlanul előkerülnek bizonyos tévhitek, és bizony sokan hajlamosak túlbecsülni a saját ingatlanjukat, kellemetlen meglepetést okozva ezzel maguknak, mikor végül képtelenek a kigondolt áron eladni.
Lehetséges, hogy valamit rosszul tudnak, nem megfelelően csinálnak?
Mik lehetnek azok a tényezők, amik markánsan befolyásolják egy ingatlan értékét?
Ennek járunk most kicsit utána!
Az épület, lakás kora, állapota
Mindenek előtt, ha el szeretné adni az ingatlanát, vannak bizonyos dolgok, amikkel nem árt tisztában lenni.
A legalapvetőbb információk egy ingatlan kapcsán leginkább az építési ideje, időszaka, valamint a falazata, szerkezeti állapota.
A ház kora sok mindenre enged következtetni az érdeklődők számára, hiszen aki nézett már korábban lakásokat, illetve minimálisan tisztában van az építészet alapjaival, az azt is meg tudja saccolni, hogy mire számíthat.
Például egy 19. századi, felújításra szoruló lakás esetén számolni kell a nagy belmagassággal és az elmúlt 100-150 évben jelentkezett szerkezeti hibákkal, de egy hasonlóan idős önálló ház esetén is tudhatja a vevő, hogy sok munka lesz vele.
Hacsak valaki nem kifejezetten felújítandó ingatlant keres, amit a saját képére formálhat, akkor egy koros és tatarozásra szoruló ingatlant nehéz lesz magasabb áron eladni.
Az ingatlan falazata
Rengeteget számít egy háznál vagy lakásnál, hogy miből készült, és ezt a potenciális vásárlók is jól tudják.
Egy tégla falazású épület mindig értékesebb lesz, mint egy vályogból készült, hiszen az utóbbi egyrészt sokkal kevéssé időtálló, másrészt jóval több probléma lehet vele.
Igaz, hogy napjainkban a vályog reneszánszát éli, mivel tradicionális és organikus építőanyag, de a modern alapozás, vízszigetelés és más védelmi technológiák hiányában a régi vályogházak sok kockázatot rejtenek magukban.
Sérülékenyebbek, hajlamosabbak a vizesedésre, és ha egyszer megrogynak, akkor nagyon nehezen javíthatóak.
A vályog hőszigetelő képessége tagadhatatlan, azonban a vele járó macera nem biztos, hogy megéri; egy megfelelően hőszigetelt téglafal legalább olyan jó.
Külső és belső hibák, elhelyezkedés
Ha egy ingatlanon szemmel látható hibák mutatkoznak, úgy egyértelműen csökken az értéke, ezzel kár is lenne vitatkozni.
A leggyakoribb ilyen problémák lehetnek:
- a falak vizesedése,
- nem kellően széles alap, a járda hiánya a ház körül,
- nem megfelelő vízelvezetés,
- a külső és belső falfelületeken mutatkozó repedések,
- régi, megrogyott tetőszerkezet,
- penészesedés.
Ezek mindegyike valamilyen megoldásra váró hibát jelez, ami eladáskor a következő tulajdonos vállát nyomja majd, így tehát negatívan befolyásolja az értéket.
Az is lényeges, hogy a ház, lakás hol helyezkedik el: valamelyik nagyvárosban, közel a központhoz, vagy az agglomerációban, netán egy kisebb településen, faluban.
A városi, központi elhelyezkedésű ingatlanok még rosszabb állapotukban is többet fognak érni, mint a vidéki házak, mivel jobb a közlekedés, közelebb vannak a dolgok.
Sőt, még az sem mindegy, hogy az adott lakás hányadik emeleten van!
A földszinti és tetőtéri lakások kevesebbet érnek (hogy a szuterénről már ne is beszéljünk), míg a köztes elhelyezkedésűek többet.
Számít a komfort és a melléképületek?
A komfortfokozat mindenképpen, a házhoz tartozó, de annak szerves részét nem képező épületek már nem minden esetben.
Sokan nincsenek vele tisztában, hogy mit is jelentenek a komfortjelzések, és hajlamosak összkomfortosként hirdetni olyan ingatlant, ami valójában nem az.
Ahhoz, hogy egy házat, lakást összkomfortosnak lehessen nyilvánítani, a következő feltételeknek kell megfelelni:
- legyen legalább egy darab 8 m2-t meghaladó lakóhelyiség,
- legyen külön főzőhelyiség,
- fürdőszoba vécével,
- legyen közművesítve,
- rendelkezzen melegvíz-ellátással,
- és legyen központi fűtésrendszere.
Ez utóbbin csúsznak el a legtöbben, ugyanis ha konvektorok vagy szilárd tüzelésű fűtőegység biztosítja a fűtést, akkor semmiképp sem lehet az ingatlan összkomfortos.
A melléképületek, például kerti tároló, garázs, műhely, gazdasági épületek csak akkor értéknövelőek, ha kiváló állapotban vannak.
Ellenben a parkolás fontos szempont, így egy kerti beálló vagy zárható garázs jó pont lehet a vevő szemében.
Kérje szakértő értékbecslőink segítségét most!
Hívjon minket, vagy kérjen tőlünk visszahívást minél előbb, mi pedig a lehető leggyorsabb, legpontosabb értékbecslést készítjük el Önnek!
Milliókat lehet veszíteni egy rosszul felbecsült ingatlan kapcsán, arról nem is beszélve, hogy az eladás folyamatát is nagyban lassíthatják a rosszul megállapított árak.
Bízza profikra az értékbecslést, és nem lesznek ilyen problémái!
Várjuk megkeresését!
Milyen dokumentumok szükségesek az értékbecsléshez?
Egy ház vagy ingatlan értékét sosem könnyű pontosan megbecsülni, hiszen számos tényező hathat rá pozitívan vagy negatívan. Nem véletlen, hogy akik ilyesmivel foglalkoznak, azoknak komoly tapasztalatra és folyamatosan frissülő ismeretekre van szükségük, hiszen senki sem szeretné, hogy hiba történjen a számításkor.
Mitől függ egy ingatlan értéke, és mi befolyásolja?
Bárhogyan is nézzük, egy ingatlan mindenképpen értéket képvisel, ha nem is mindegyik ugyanakkora mértékben. De még mindig érvényes, hogy egy ház vagy lakás az egyik leginkább értékálló, sőt, sok esetben értéknövelő befektetés.
A 3 fő értékbecslési módszer, és amit tudni érdemes róluk
Mikor egy ingatlan értékét kell megállapítani, az sosem egyszerű feladat. Egész sornyi tényezőt kell figyelembe venni, melyek megléte vagy éppen a hiánya képes markánsan befolyásolni az adott ház vagy lakás pénzben kifejezhető értékét – és ezek némelyike egy laikusnak talán eszébe sem jut.
Az értékbecslést követően milyen dokumentumokat fog kapni tőlünk?
Ha értékbecslés után érdeklődik, akkor minden valószínűség szerint Önben is felmerül a kérdés: milyen dokumentumokat fog a végén kézhez kapni? Lesz-e egyáltalán valamilyen kézzel fogható bizonyítéka annak, hogy elvégeztük Önnél a munkánkat, illetve igazolni tudja-e majd valamivel, hogy a mi hivatalos véleményünk szerint mennyit ér a vizsgált ingatlan?
Értékbecslés ára – biztosan érdemes az olcsót választani?
Egy ingatlan eladása nem olyan esemény, ami a legtöbbünknek mindennapos, ezért is jöhet jól hozzá a szakszerű segítség, például értékbecslés formájában. Senkitől sem elvárható, hogy folyamatosan kísérje figyelemmel az ingatlanpiac aktuális változásait, illetve legyen tisztában az értékemelő és csökkentő tényezőkkel.